
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 355.6 mm |
| Width | 7.3 mm |
| Termination | PCB |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 10.7 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 21.262142 g |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Palladium (Pd), Ruthenium (Ru), Gold (Au) |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 220 V |
| Insertion Loss (dB) | -0.6 dB |
| ELV | Compliant |
| Throw Configuration | DPDT |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Current | 6.7 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 1.8 kΩ |
| Relay Type | Relay |
| Operate Time | 4 ms |
| Release Time | 3 ms |
| Contact Current Rating | 2 A |
| power consumption | 80 mW |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 250 V, 220 V |
| Coil Power | 80 mW |
| Contact Voltage Rating (DC) | 220 V |
| Must Operate Voltage | 8.4 V |
| Must Release Voltage | 1.2 V |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
